Tasarım Nedir?

Tasarım, fazlasıyla geniş kapsamlı bir terim. Yatak odanızın duvarlarının rengini seçmek, bir arabanın gövdesini oluşturmak ve kapsamlı bir uygulamanın (application) teknik mimarisini planlamak aynı kelimeyle ifade edilebilir mi?

Continue reading →

Kullanıcı Deneyimi / User Experience nedir?

User experience (kullanıcı deneyimi) ya da kısaca UX kavramını son yıllarda çokça işitir olduk. Çok konuşulsa da literatür eksikliğinden dolayı çoğu zaman yanlış veya eksik bilgiyle konuşulduğunu görüyoruz. Zaten bir önceki yazım bu konuda en sık yapılan hata üzerineydi. Ben de “madem bu sorun literatür eksikliğinden kaynaklanıyor, neden yazmıyorum o zaman?” dedim ve ufaktan başlıyorum.

Continue reading →

Satış Baskısıyla Müşteriyi Unutmak

Bu aralar İstinye Park’a uğradıysanız Nike’ın vitrinini görmüşsünüzdür. Zira gözünüze gözünüze patlayan flaşları kaçırmak pek olası değil. Nike, “spor yapacağım ayakkabı” kategorisinde kullandığım tek markadır ve bu mağaza da özellikle Hillside üyesiyken çok kullandığım bir mağazaydı. Şu anda ise hemen karşısındaki Caffé Nero’da mağazaya sırtımı dönerek oturup bu yazıyı yazıyorum.

Continue reading →

Pazarlamanın Evrimi – 1

İlk yazımda detay konulara girmek yerine pazarlama kavramına bir adım geriden bakmak istedim. Açmak gerekirse; pazarlamanın değişimini ve bu değişimden nasıl kazançlı çıkılacağını irdeleyeceğiz (çoğul eki kullanmamın sebebi, yorumlar üzerinden katılımınızı umuyor olmam).

Continue reading →