Kullanıcı Deneyimi / User Experience nedir?

User experience / kullanıcı deneyimi nedir?

User experience (kullanıcı deneyimi) ya da kısaca UX kavramını son yıllarda çokça işitir olduk. Çok konuşulsa da literatür eksikliğinden dolayı çoğu zaman yanlış veya eksik bilgiyle konuşulduğunu görüyoruz. Zaten bir önceki yazım bu konuda en sık yapılan hata üzerineydi. Ben de “madem bu sorun literatür eksikliğinden kaynaklanıyor, neden yazmıyorum o zaman?” dedim ve ufaktan başlıyorum.
Continue reading

Satış Baskısıyla Müşteriyi Unutmak

Bu aralar İstinye Park’a uğradıysanız Nike’ın vitrinini görmüşsünüzdür. Zira gözünüze gözünüze patlayan flaşları kaçırmak pek olası değil. Nike, “spor yapacağım ayakkabı” kategorisinde kullandığım tek markadır ve bu mağaza da özellikle Hillside üyesiyken çok kullandığım bir mağazaydı. Şu anda ise hemen karşısındaki Caffé Nero’da mağazaya sırtımı dönerek oturup bu yazıyı yazıyorum.
Continue reading

Algınız Müşterinizinkinden Farklı Olabilir

Algı, psikoloji ve bilişsel bilimlerde duyusal bilginin alınması, yorumlanması, seçilmesi ve düzenlenmesi anlamına gelir[1]. Algılar bakışımızı ve davranışlarımızı etkiler. Önemli olan algılarımızın kararlarımızı etkilememesini sağlamaktır. Bunun tek yolu da bildiğimizi sandığımız şeylere bile şüpheyle yaklaşmaktır. Continue reading